Jihoafrická ragbyová unie by mohla být zabráněna tomu, aby se do soutěže o Světový pohár v roce 2023 ucházel svou vlastní vládou. Ministr sportu zakázal pět nejlepších sportovních federací v zemi, aby vydražili nebo hostili hlavní mezinárodní turnaje po dobu nejméně jednoho roku kvůli jejich neúspěchu při vytváření příležitostí pro černé hráče.

Fikile Mbalula dala oznámení po obdržení zprávy na “transformaci” pěti největších sportů v Jihoafrické republice: rugby, kriket, fotbal, atletika a netball. Atletické a netballové federace byly také zakázány.Fotbal byl jediný, který splnil svůj cíl. “Proto jsem se rozhodl zrušit privilegium Atletiky Jižní Afriky, kriketu Jižní Afriky, Netball Jihoafrické republiky a jihoafrického rugby, aby hostili a podali nabídku na velké a mega mezinárodní turnaje, “uvedl Mbalula ve svém prohlášení. Zákaz vstoupí v platnost okamžitě, řekl Mbalula. Řekl, že své rozhodnutí přezkoumá, když obdrží výsledky transformačních snah federací na roky 2016-17. To by mohlo být na konci příštího roku, nebo možná jen počátkem roku 2018.Allister Coetzee se představil jako nový trenér v Jižní Africe Čtěte více

Jeho krok komplikuje záměr Jihoafrické republiky požádat o 2023 Ragby World Cup. SARU již oznámila svůj záměr podat nabídku.Světový Rugby v květnu zveřejní zadávací dokumenty pro zainteresované země a země musí formálně potvrdit svůj záměr nabídnout v červnu. Jak rugbyové, tak i kriketové federace prohlásily, že jejich úředníci budou chodit na schůzky uzavřených dveří se sportovním ministerstvem úředníků po oznámení. Atletika Jižní Afrika uvedla, že bude muset studovat “prohlášení” od Mbalula předtím, než bude komentovat.

Rugby je jediný ze sportů, který usiluje o to, aby se v blízké budoucnosti konala velká událost. Rozhodnutí Mbalula by nemělo mít vliv na 2022 hry Commonwealthu, které již byly uděleny Durbanu.Nabídka Commonwealthu byla vedena Jihoafrickým olympijským výborem. Jihoafrická vláda dlouhou dobu prosazovala hlavní sporty v zemi, zejména ragby a kriket, aby vytvořila více příležitostí pro černé hráče. Více než dvě desetiletí po ukončení apartheidu jsou tyto dvě sporty stále obecně ovládané bělochy, přestože černoši tvoří více než 80% obyvatel Jihoafrické republiky. Všech pět federací se dohodlo na různých transformačních cílech s vládou v roce 2015. Tato dohoda zahrnovala zapojení černošských hráčů do škol, věkových skupin a klubových úrovní, a to až na provinční a národní úroveň.