Fotbalisté Ajax a Cruyff diktovali módu nejen z hlediska hraní na hřišti, ale také vzhledu. Byly vždy obklopeny nejkrásnějšími ženami, které měly rádi mladé a úspěšné kluky s módními účesy. “Před námi byly použity pouze krátké srážky, ale pak se objevili Beatles, Rolling Stones, George Best a my, Ajax (© Cruyff).”

4. Lisování, rychlá změna postavení, obrana zóny – tyto koncepty, bez nichž je dnešní fotbal nemyslitelný, představil Cruyff a jeho kolegové z Ajaxu do technického arzenálu fotbalu. “Celkový fotbal 70. let byl ve skutečnosti společenskou hrou.” Zdarma, utopický fotbal v původní podobě “(© Mario Szocherti, novinář a spisovatel fotbalu).

Lele Oreali, která se pokusila sponzorovat Cruyffa ve finále Champions Cupu v roce 1972, si vzpomíná: „Sledovala jsem ho více než kdy jindy v životě. Ale nebylo možné ho udržet. Prohráli jsme 0: 2 “(„ Ajax “-„ Inter “2: 0). V finále Champions Cupu 1973 v Bělehradě porazil Ajax Juventus 1-0 a po hře holandští hráči týmu hodili šampion šampionů do urny se špinavými tričkami. Lepší být než mít.

Mistrovství světa v roce 1974 zvítězila Spolková republika Německo, ale i dnes mnozí připouštějí, že se jednalo o turnaj v Nizozemsku. Tento tým se stal „mechanickou oranžovou“ a kreslil analogii se slavným filmem Stanleyho Kubricka. Na tomto turnaji byl Johan, který již měl smlouvu s Pumou, nucen respektovat obchodní zájmy národního týmu, které podpořil Adidas. Měl však na sobě speciální sadu se dvěma pruhy, spíše než se třemi značkovými, které rozzlobily správu Adidas.

Vítězství za každou cenu není o Cruyffovi. “Kdybychom vyhráli ve finále Světového poháru v roce 1974, asi dnes nikdo o tomto zápase nemluvil, nepamatuji si, jak jsme byli tehdy hodní a silní.” O tom, co nabízíme, by nikdo nemluvil. I porážka může vytvořit legendu – přesně to se stalo “(© Cruyff). Agrese, držení míče, dlouhé pronikavé přihrávky – Nizozemsko hrálo takto v roce 1974 a to jsou základy dnešního fotbalu.