Johan si vezme Dannyho Kostera, dceru bohatého prodejce diamantů. Jeho tchán pomohl Cruyffovi získat nějaké lukrativní obchodní smlouvy. Pár měl tři děti – dvě dcery: Shantal a Suzyla, stejně jako syn Jordiho, který se v 90. letech pokusil také zopakovat otcovy úspěchy na fotbalovém hřišti. Estella Cruyff, neteř slavného Johna, se oženil s Ruudem Gullitem, ale později se s ním rozvedl.

V roce 1968 se právník Agnelli pokusil pozvat Cruyffa na Juventus a nabídnout Ajaxovi 250 milionů lir, ale k dohodě nikdy nedošlo. Cruyff však dokázal hrát za italský tým. Stalo se to v červnu 1981, kdy byl pozván Milanem, který se zúčastnil mistrovství světa klubu pořádaného Canale 5. Silvio Berlusconi ještě nebyl milánským prezidentem, ale již měl velký vliv a rozhodl se pozvat Cruyffa k propagačním účelům . Johan se vzpamatoval až po zranění a operaci a prakticky se nepohyboval na hřišti v jediném čase, který hrál v zápase proti Feinohordu. Berlusconi byl zklamaný: „Taková procházka nemůže stát více než šest tisíc dolarů.“ Další informace poskytl manažer Cruyff Apollonius Coinenburg: „Milánští hráči mi řekli, že nikdy neviděli fotbalisty, který by je tak sebevědomě a kompetentně postavil na hřiště.“

Sotva zavěsil boty na hřebík, Johan přežil velmi obtížný okamžik a pokusil se propojit svůj život s obchodem. “Za 36 let jsem velmi špatně investoval do prasečí farmy, přinesl mi obrovské ztráty.” Poté jsem si řekl: „Tvůj svět je jen fotbal“ (© Cruyff).

Cruyff se neidentifikoval jako věřící a byl spíš skeptický vůči zbožným Španělům. Jednou řekl: „Ve Španělsku je před začátkem zápasu pokřtěno všech 22 hráčů, ale pokud by to fungovalo, všechny hry by skončily remízou.“

Cruyff si uvědomil sebe jako hráče i jako trenéra. Di Stefano, Pele, Maradona uspěli pouze na hřišti a Cruyff se stal také skvělým mentorem. „Hrát fotbal je snadné, ale hrát jednoduchý fotbal je neuvěřitelně obtížné. Míč na samotném hřišti a my to musíme mít s sebou. Moje „Barcelona“ věděla, jak ovládat míč, obsadit volné zóny, a dokonce i brankář musel být schopen hrát si s nohama “(© Cruyff).