Mít kreativní a myšlení fotbalista ve vašem týmu je radost pro každého hlavního trenéra. Jak víte, kádři rozhodují o všem, zejména ve fotbale – o sportu, kde individualita přichází do popředí, když týmová práce není schopna poskytnout výsledky.

Určení stupně tvořivosti hráče je poměrně obtížný úkol, zejména pokud se domníváte, že je to ovlivněno mnoha kritérii. V případě potřeby však od něčeho odstrčíme, vezmeme-li v úvahu počet klíčových převodů provedených fotbalistou – průchody, následované bezprostředně zásahem. Pomáhá při statistickém výpočtu klíčových průkazů se nebere v úvahu a následuje samostatný řádek.

V návaznosti na hlavní ruffany minulé sezóny v klíčových evropských mistrovstvích, pojďme mluvit o hlavních kreativách.

ANGLIE. PRIME LEAGUE

3. Mohamed SALAH (Liverpool) – 25 klíčových programů

26-letý egyptský v sezóně skončil nebyl tak účinný jako v debutu pro Liverpool v anglickém šampionátu, ale výhody Salah jsou stále obrovské. To byl Mohamed kdo se stal nejlepším hráčem Reds v “branku + projít” systém, a také sdílel titul nejlepšího sniper týmu s Sadio Mane (oba mají 22 branek skóre). Salah zároveň dokázal nejen dokonale dokončit útoky, ale také postavit je – 25 klíčových programů ve 38 zápasech, což bylo vynikajícím potvrzením.

2. Eden AZAR (Chelsea) – 25 klíčových programů

Pro Chelsea se sezóna 2018/19 nestala zvlášť úspěšnou, ale 28letý Eden Hazard byl neuvěřitelně dobrý. Není náhoda, že tvrdohlavý „Real“ bezprostředně po skončení oficiálních bojů sezóny vyšel na „modré“ s nabídkou koupit Belgičana a stále dosáhl svého cíle za 100 milionů eur. Celkem má Azar 15 míčů a 15 asistencí ve 37 bojích, stejně jako 25 klíčových programů. Edenova polní vize a práce s míčem jsou na neuvěřitelně vysoké úrovni.